Blog

Archetyp Tieň v psychológii Carla Gustava Junga predstavuje "temnú stránku" našej osobnosti. Obsahuje naše potlačené inštinkty, primitívne túžby a aspekty seba samého, ktoré vedomá myseľ odmieta alebo nechce priznať.

Diela Daisetza Teitara Suzukiho o zen budhizme patria medzi najlepšie príspevky k poznaniu živého budhizmu, ktoré priniesli posledné desaťročia, a samotný zen je najdôležitejším ovocím, ktoré vyrástlo z tohto stromu, ktorého korene sú zbierkami pali-kánonu.[1] Nemôžeme byť autorovi dostatočne vďační, po prvé za skutočnosť, že priblížil zen k...

Deti snívajú inak ako dospelí. Ale to nie je vývoj, o ktorom chcem teraz písať. V tomto príspevku chcem popísať vývoj v rámci duchovnej cesty bytosti.
Povedzme, že ideme zmapovať sen, už dospelého človeka, ktorý začína na sebe duchovne pracovať. Na začiatku sa nachádza niekde na počiatku tohto procesu, ktorý sa ako celok dá znázorniť Gaussovou...

Častokrát na začiatku práce na sebe prichádzajú sny o vojne. Prečo? Čo má vojna spoločné s človekom, ktorý sa rozhodol ísť duchovnou cestou? Veď vojna je smrť, násilie!

Carl Gustav Jung, švajčiarsky psychiater a zakladateľ analytickej psychológie, venoval veľkú pozornosť archetypom, ktoré sú univerzálnymi, vrodenými vzorcami a obrazmi, ktoré sa objavujú v kolektívnom nevedomí. Jedným z týchto archetypov je aj archetyp "Strašnej matky".

V mnohých ázijských kultúrach sú draci považovaní za duchovné a mystické bytosti. V Číne napríklad draci symbolizujú moc, šťastie, múdrosť a ochranu, a sú často spájaní s prírodnými silami a kozmickým poriadkom. V tomto kontexte, sen, v ktorom sa objavuje jedenie dračieho mäsa, môže mať hlboký symbolický význam.

Asi najčastejší symbol v snoch je anima a animus. Vyskytujú sa v takmer každom výklade snov. Čo tieto archetypy predstavujú a aký majú dopad na náš život sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Dokedy považujeme svoj vnútorný dialóg a správanie za "svoje", tak je človeku takmer zbytočné hovoriť o archetypoch. Je to z toho dôvodu, že archetyp je niečo čo človeka ovláda. Naopak, človek, ktorý sa až prestáva identifikovať s archetypmi - začína si uvedomovať rozdiel medzi svojím "ja" od prúdu inštinktov, teda archetypov – taký človek je na...

Fyzická pozícia pri kontempláciu či meditáciu je dôležitá, z telesného aj duševného dôvodu. Ak to so spiritálnou praxou myslíte vážne, tak je vhodné zaujať na to ideálnu pozíciu, aby mohli energie plynúť ale duch bol bdelý, to znamená:

Na mnohých slovenských stránkach venujúcim sa čchi-kungu a tchaj-ťi čchüan nájdete informácie o niekoľko tisíc ročnom pôvode, ale nič o Bódhidharmovi a zene. S niekoľkými cvičiteľmi čchi-kungu som sa aj osobne stretol a o Bódhidharmovi nevedeli nič, ale za to hovorili o x - tisícročnej histórii, poprípade (a to už považujem za extrémny fanatizmus),...

Príklad sna: "Často sa mi sníva o verejných WC, kde sú nespláchnuté výkaly alebo sú normálne na zemi v okolí WC. Dnes sa mi napr. snívalo, že som prekračovala vodu, bol to roh bazéna s výkalmi."

Že môže existovať akademický zen, som zistil náhodou, na nasledujúcej udalosti:

Bol som hosťom u Jaroslava Grűnwalda v jeho relácii Skutečný život. Pár vecí som zabudol povedať, ale to sa už stáva, keď sa ide naživo. Príjemné pozeranie.

Trpezlivosť

03.10.2023
"Zazen nás núti k veľkej trpezlivosti. Bez trpezlivosti niet súcitu. Bez trpezlivosti niet pochopenia druhých. Bez trpezlivosti sa stávame netrpezliví, egoistickí, plní zlosti, nenávisti. Netrpezlivosť nás vedie do všetkého nešťastia tohto sveta. Veľká trpezlivosť vedie do šťastia tohto sveta a k vyslobodeniu všetkých zlých aspektov... "

Keďže veci v našich životoch vyhodnocuje naše ego, tak ego vyhodnocuje aj sny. A ak sa človek stotožňuje so svojím egom, tak podľa toho s akými názormi sa ego stotožňuje, tak daný človek má "svoj" postoj ku snom.

Situácia zo života: Idem peši do práce, cestou míňam garáže, zrazu mi príde na vracanie a bežím za garáže splniť potrebu tela. Napína ma, ale nič zo mňa nejde, len trocha kyseliny. O niekoľko dní mi doktorka v ordinácii povie: "To je stres, zmeňte prácu". Zmenil som.

Celé tisícročia fungovalo, že ľudia chodili pre duchovné rady za duchovnými ľuďmi, ktorých mali v blízkosti a ktorých dobre ich poznali. Neskôr, na západe, cirkev urobila patent na duchovno a trestala previnilcov. Potom prišla sloboda a internet – a patent na duchovno majú ľudia, ktorí navštívili pár seminárov, prečítali si knihy, dali jointa,...