Prax sedu Buddhu
Sed Buddhu si môžete vyskúšať vo viacerých zenových centrách alebo priamo v kláštore Tichého mieru. Napríklad aj ochutnávkou zenovej kláštronej praxe.
Čo je Zen?
Zen je niečo, čo sa nedá naučiť z kníh. Podstatou zenu je sed Buddhu (zazen), teda meditácia bez predmetu. V zene niet o čom meditovať. Sedí sa v tichu, pozornosť je obrátená do vnútra.
Nehľadá sa osvietenie, pretože Buddhovo sedenie samotné je osvietením. Je to skúsenosť za subjektívnymi a objektívnymi svetmi, za rozlišujúcim myslením.
V sede Buddhu niet rozdielu medzi mužom a ženou, medzi múdrym a hlúpym, medzi bohatým a chudobným. Môžu robiť veriaci aj neveriaci, vegetariáni aj tí, čo jedia mäso, slobodní aj ženatí. Zen je slobodný.
Je však nemožné vidieť svoju vlastnú pozíciu. Je také ľahké oklamať sa vo vlastnom praktikovaní. Je ľahké zablúdiť. Preto je dobré nepraktikovať o samote. Tešíme sa na vás.
(Text prevzatý z sedbuddhu.sk)
Čo hovoria známe osobnosti o zene?
Dočítate sa tu: Známe osobnosti o zene
Stručne o zene
Zen je tradícia odovzdávania učenia z majstra na žiaka priamym
odovzdaním od Buddhu.
To znamená, že za zenového praktikanta sa môže považovať len ten, kto nasleduje niektorého zenového majstra, ktorý dostal učenie od iného majstra (zenová línia), zúčastňuje sa "odosobnení" (jp. sesshin) - meditačných stretnutí a praktizuje sed Buddhu (zazen).
Existujú dve hlavné línie zenu (resp. zen-buddhizmu): Sótó a Rinzai, ako aj odvodené, napr. Sanbo Kyodan
Čo sa týka písiem, spievajú sa sútry (prevažne len jedna - Sútra srdca (sútra veľkej múdrosti) a v Rinzai zene sa používajú aj kóany a krátke zenové príbehy.
Existujú zenové kláštory, kde sa praktizuje, ale v kláštoroch sa dlhodobo nežije - prevažne tam dlhodobo žije len majster a jeho pomocník. Preto sa v zene nikdy nevytvorili uzavrené komunity. Praktizujúci sa po spoločnej praxi vracia do svojich životných podmienok.
Nie sú žiadne obmedzenia typu: iné náboženstvo, vegetariánstvo, rodina, pohlavie (v histórii zenu je veľa majsteriek a osvietených mníšok - Hidden lamp).
Sed Buddhu (jap. zazen) vlastne nie je meditácia - ale patrí pod kontemplatívnu techniku (viď. aj Kresťanský Zen), na rozdiel od meditácie, nie je sústredenie na objekt, ale na prítomnosť takú aká je.
Rozdiel medzi modlitbou, meditáciou a kontempláciou som prepísal v článku - Meditácia je široký pojem.
Výhody tejto techniky pre zdravie (zhrnuté): pozitívne mení štruktúru mozgu ku telesnému zdraviu (aj na bunečnej úrovni), vrátane zníženie tempa starnutia.
Na Slovensku je niekoľko zenových línií (Viete o ďalšej? Napíšte mi!):
Línia Sótó
Línia Rinzai
* Výraz "sesshin" možno preložiť buď ako "vyjadrenie svojho zámeru", alebo ako "vyjadrenie svojej mysle". / Shobogenzo, Eihei Dógen, kap. 41 (Sesshin Sesshó)